"Najdjelotvornija tehnika za sprečavanje infekcija - pranje ruku - ne primjenjuje se na adekvatan način i ne koristi u većini porodilišta u Crnoj Gori", glasilo je dramatično upozorenje UNICEF u izvještaju "Ocjena bezbjednosti i kvaliteta bolničke njege majki i novorođenčadi u Crnoj Gori" . Mediji su to upozorenje prenijeli ali nadležne institucije su ga zanemarile.
Tri godine kasnije, u rodilištu bolnice u Bijelom Polju, dogodila se tragedija na čiju mogućnost je UNICEF-ov izvještaj ukazivao. Muška beba D.K. je umrla, a još četiri bebe su dobile tešku infekciju.
Obdukcionim nalazom utvrđeno je da je uzrok tragedije - sepsa. Ali se ne navodi tačan razlog infekcije. Ministar zdravlja Miodrag Radunović dao je ostavku i crnogorska vlada još uvijek je bez ministra zdravlja . Međutim, ni danas, skoro tri mjeseca nakon tragičnog događaja javnost nije upoznata kakvo je stvarno stanje u porodilištima crnogorskih bolnica i šta nadležne državne institucije preduzimaju da se stanje popravi.
Mediji su zbog toga odlučili da započnu temeljno istraživanje stanja u bolnicama. Poreski obveznici finansiraju državne zdravstvene ustanove i imaju pravo znati šta se u njima događa i zbog čega. A tragedija u Bijelom Polju pokazala je da je stanje tako loše da ugrožava živote tek rođene djece i njihovih majki.
Od Uprave za inspekcijske poslove, u čijoj je nadležnosti zdravstveno-sanitarna inspekcija, novinarka Centra za istraživačko novinarstvo -CIN (čiji su osnivači „Vijesti“, „TV Vijesti“ i „Monitor“) na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama zatražila je da joj se dopusti uvid u sve kontrole u posljednjih pet godina u zdravstvenim ustanovama.
Međutim, zahtjev je - odbijen.
Bivši ministar, dr. Radunović
Zahtjev poslan 20. novembra Uprava za inspekcijske poslove odbila je 15. decembra tvrdeći da je – nerazumljiv?! Odbijenicu je potpisao ovlašćeni službenik Vuk Mandić . U obrazloženju piše da je zahtjev nerazumljiv jer novinarka nije „u ostavljenom roku otklonila nedostatke (u zahtjevu) na koje joj je ukazano“, te da je zbog toga zahtjev odbijen.
Novinarka, međutim, nikada nije dobila dokument kojim se traži da ispravi bilo kakve nedostatke u svom zahtjevu a za koji Uprava za inspekcijske poslove tvrdi da je poslat 1. decembra.
U izvještaju Uprave za inspekcijske poslove za 2013. godinu koji se može naći na sajtu te ustanove piše da su tri zdravstvena inspektora, ali i sanitarni inspektori zdravstvene struke, obavili 839 inspekcijskih pregleda i utvrdili 217 nepravilnosti.
Dok je u privatnim zdravstvenim ustanovama obavljeno čak 770 kontrola, javne zdravstvene ustanove kontrolisane su 69 puta. U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) obavljeno je šest kontrola, te još osam u bolnicama i 28 u domovima zdravlja.
Zdravstveno-sanitarna inspkecija je tokom novembra i decembra 2013. godine izvršila inspekcijski nadzor u Opštim bolnicama Berane, Bijelo Polje, Pljevlja, Nikšić, Kotor, Bar, Cetinje, Specijalnoj bolnici Risan i Nikšić-Brezovik, Stacionarnim odjeljenjima porodilišta Domova zdravlja u Rožajama, Mojkovcu i Ulcinju, privatnoj bolnici u Meljinama, privatnoj specijalnoj bolnici „Codra“ i klinici za urologiju i nefrologiju, ortopediju sa traumatologijum i Ginelološko akušerskoj klinici u Kliničkom centru Crne Gore, navodi se na sajtu Uprave za inspekcijske poslove.
Tom prilikom, tvrde, pregledali su porodilišta, odsjeke za neonatologiju, urološka i ortopedska odjeljenja, a nadzor je obuhvatao kontrolu vođenja medicinske dokumentacije, prijavu zaraznih bolesti, programe za spriječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, obezbjeđenost zdravstvenih preglede zaposlenih lica, sanitarno-higijenske uslove , kontrolu sprovođenja čišćenja, dezinfekcije i sterilizacije.
Istakli su da je prilikom pregleda uzeto je 414 briseva u saradnji sa Institutom za Javno zdravlje, kao i da su "brisevi uzeti sa radnih površina i opreme zadovoljavajući".
U saopštenju Uprave za inspekcijske poslove tvrde da su rezultati briseva koji su pokazali prisustvo određenih bakterija bile u manjem broju i pripadale grupi "uslovno patogenih bakterija", te da je "tim zdravstvenim ustanovama", naloženo da izvrše korektivne mjere čišćenja i dezinfekcije i ponove briseve.
CIN CG će ovu temu pratiti i dalje, posebno obraćajući pažnju na izvještaj UNICEF-a i otklanjanje utvrženih manjkavosti.
Ana Komatina