Tribina CRI i CIN-CG: Romskim i egipćanskim ženama i djevojčicama u Crnoj Gori zatvorena brojna vrata 

Apr 6, 2023
Povodom 8. aprila, Međunarodnog dana Roma, Centar za Romske inicijative (CRI) u partnerstvu sa Centrom za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) u okviru projekta “Romska i egipćanska zajednica: zdravstvo, obrazovanje, zapošljavanje i socijalna prava“ održao je tribinu “Pozicija romskih i egipćanskih žena i djevojčica u Crnoj Gori“. 
 
Panel je vodila projektna menadžerka CIN-CG-a Željana Đurović, a na tribini su govorile načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Biljana Pejović koja je održala uvodno obraćanje, programska menadžerka za ljudska prava i demokratiju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Mladenka Tešić, izvršna koordinatorka CRI Fana Delija, novinarka CIN-CG-a Đurđa Radulović i projektna asistentkinja CRI Jovana Knežević. 
 
Pejović je istakla da su za romske i egipćanske žene i djevojčice mnoga vrata zatvorena. ,,Tradicija, diskriminacija, stigmatizacija utiču na to da one budu izolovane i u neravnopravnom položaju“. 
 
Strateške rasprave o romskoj i egipćanskoj zajednici su, prema riječima Tešić, postale jedno od centralnih pitanja evropskih integracija u novije vrijeme. ,,To se razlikuje u odnosu na rasprave od ranije, koje su se ticale inkluzije Roma i Egipćana kao manjina. Pitanja koja se tiču ovih zajednica su raznolika i komplikovana, tiču se manjina, siromaštva, rasizma i očuvanja nekih od temeljnih principa i sloboda Evropske unije, poput slobode kretanja“, navela je ona.  
 
Delija je govorila o pogubnim uticajima dječjeg ugovorenog braka na žrtve, o načinima na koji se oni odvijaju i kako se procesuiraju. ,,Centar za romske inicijative je od 2012. do danas identifikovao 125 slučajeva dječjeg ugovorenog braka, koje su dalje procesuirale nadležne institucije. Nažalost, većina ovakvih slučajeva nijesu kvalifikovani kao krivično djelo trgovine ljudima, iako znamo da svaki dječji ugovoreni brak podrazumijeva razmjenu osobe za novac“. 
 
CIN-CG se do sada, kako je kazala Radulović, bavio brojnim problemima koji se javljaju unutar romske i egipćanske zajednice i objavio nekoliko istraživanja koja su se ticala višestruke ranjivosti njihovih pripadnika i pripadnica. ,,Objavili smo priče o osobama koje su apatridi, imaju neki invaliditet ili su drugačije seksualne orjentacije, kao i priče o negativnim pojavama u sistemu obrazovanja i zdravstvu. Ispričali smo priče o tome kako izgleda njihov život i na koje načine državne institucije rješavaju ove probleme“. 
 
Istraživanja o reproduktivnom zdravlju i pravima Romkinja i Egipćanki pokazala su, navela je još Radulović, koliko je zapravo sistem Crne Gore sposoban da odgovori na osnovne ženske potrebe. ,,Suočili smo se sa brojnim ženama čiji su životi ugroženi zbog toga što su mlade ostajale trudne, što su rodile mnogo djece, a nijesu imale priliku da učestvuju u odlučivanju o sopstvenom tijelu, niti su dobile odgovarajuću zdravstvenu zaštitu“. 
 
Psihološkinja i projektna asistentkinja Centra za romske inicijative Jovana Knežević ukazala je na važnost psihološkog savjetovanja žrtava dječjeg ugovorenog braka. ,,Neophodno je u kontinutietu raditi na suzbijanju dječjeg ugovorenog braka, a da bi se poboljšali sistem i obim pružanja usluga licenciranih  i da bi pripadnici i pripadnice romske i egipćanske zajednice bili bolje upoznati sa njima, Centar za romske inicijative je otpočeo proces reintegracije žrtvava dječjeg ugovorenog braka kroz nacionalnu SOS liniju i psihološka savjetovanja koja su dostupna na nivou države“. 
 
Radulović je iznijela i podatak da je prosječan životni vijek pripadnika i pripadnica romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori 55 godina, što je za oko 20 godina niže u odnosu na osobe iz opšte populacije. ,,Ovakav životni vijek imaju i stanovnici ČAD-a, zemlje čije stanovništvo u velikom broju živi u ogromnom siromaštvu i riziku je ili boluje od različitih bolesti. Treba da nas zabrine što Crnoj Gori imamo dio stanovništva koji živi upravo u takvim uslovima“, zaključila je ona.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *