Žrtve dječjeg ugovorenog braka pate od brojnih posljedica uzrokovanih traumatskim iskustvom, zlostavljanjem, iskorištavanjem i ponižavanjem, poručeno je sa trodnevnog treninga koji je organizovao Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) u Ulcinju.
“Posljedice na zdravlje mogu biti duboke i dugotrajne”, kazala je psihološkinja Centar za romske inicijative Jovana Knežević.
Izazovi u zadovoljenju potreba žrtava dječjeg ugovorenog braka su, između ostalog,narušeno povjerenje u druge, osjećaj gubitka kontrole nad svojim životom, jezička barijera ali i dostupnost usluga i neizvjestan boravišni status žrtve.
Upravo temama dječjih ugovorenih brakova i trafikinga pripadnika romske i egipćanske populacije mora se posvetiti posebna pažnja, kako bi se zaštitile žrtve ali i ukazalo na probleme u sistemu, kazala je na treningu direktorica CIN-CG Milka Tadić Mijović.
O specifičnosti i ranjivost romske populacije na treningu je govorila Fana Delija iz CRI, dok je Knežević govorila o integraciji žrtava dječjeg trafikinga i žrtvi ugovorenih brakova.
O međunarodnoj praksi i propisima i nacionalnom zakonodavnom okviru govorio je Slavko Milić iz Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije Ministarstva unutrašnjih poslova MUP.
Na treningu su učestvovali i glavni i odgovorni urednik nedjeljnika “Monitor” Esad Kočan, i Elvis Beriša, izvršni dorektor NVO Koračajte sa nama.
Treningu su prisustvovali i novinari redakcije UL-info.
CIN-CG će u partnerstvu sa CRI u naredne dvije godine sprovoditi projekat “RE zajednica: zdravstvo, obrazovanje, zapošljavanje i socijalna prava”.
Glavni cilj projekta je osnaživanje RE zajednice kroz lakši pristup zdravstvu, obrazovanju, zapošljavanju, socijalnim i drugim pravima ove populacije u Crnoj Gori, sa posebnim fokusom na žene i djevojčice. Akcenat će biti i na efektima pandemije COVID-19 na poziciju pripadnika/ca RE, koja je zbog svog položaja posebno osjetljiva na sve vrste kriza.