Poremećaji mentalnog zdravlja predstavljaju jedan od najvećih izazova javnog zdravlja.
Vladinim Master planom razvoja zdravstva mentalno zdravlje prepoznaje se kao prioritet u poboljšanju zdravlja i blagostanja crnogorskog stanovništva.
Pandemija koronavirusa, međutim, uticala je na to da se nije moglo realizovati čak 60 odsto aktivnosti planiranih Strategijo zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori.
Prema riječima stručnjaka, u Crnoj Gori se malo govori o problemima mentalnog zdravlja i nije dovoljno razvijena svijest o razumijevanju i prihvatanju ovih osoba.
Za razliku od Crne Gore, razvijene zemlje obraćaju mnogo više pažnje na problem mentalnog zdravlja, sa razvijenim ustanovama i službama posvećenim ovom dijelu zdravlja. U Crnoj Gori vlada utisak da su te osobe nerijetko prepuštene sebi i svojim porodicama.
Zbog toga Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) sprovodi upitnik na ovu temu. Cilj ovog upitnika je da je čujemo Vaše stavove i iskustva na ovu temu – od toga da li znate neku osobu koja ima probleme sa mentalnim zdravljem, preko toga da li se suočavaju sa stigmatizacijom do toga da li bi i šta trebalo mijenjati u crnogorskom zakonodavstvu kako bi im se adekvatno pomoglo.
Na osnovu rezultata ovog upitnika, tim CIN-CG će uputiti pitanja relevantnim sagovornicima/ama i institucijama i uraditi priču na ovu temu.
Aktivacija, drustvena prihvatljivost i empatija prema ovoj specificnoj grupi ljudi je neopzhodna
Vrlo važna tema.
Drago mi je da se bavite ovom temom, znacajnija je nego sto i dobronamjerni misle, mentalno zdravlje je poput fizickog, tema koja nas se svih tice. Nadam se da cete se u istrazivanju baviti i regulativom po pitanju lijecenja, pogotovo sa osvrtom na privatnu praksu. Nazalost, nisam dovoljno upucena u to kako je zakonski regulisano lijecenje i briga o mentalno oboljelima, ali mislim da se uporednom analizom praksi iz drugih zemalja moze naci adekvatno rjesenje, uzimajuci u obzir, naravno, specificnosti naseg podrucja i aktuelnih drustvenih okolnosti.