Poznati novinar upozorio je na poguban uticaj sve veće koncentracije plastike u moru
Novinarska priča Mustafe Canke „Stručnjaci upozoravaju da Jadran postaje kontejner opasnog otpada: Ribe sve manje, plastike sve više“, koju je objavio Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) osvojila je prvu nagradu na konkursu Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Druga nagrada pripala je novinaru Vijesti i CIN-CG-a Milošu Rudoviću za tekstove „Jedan psihijatar na 250 pacijenata” i „Specijalna bolnica za psihijatriju u Kotoru plaćaće oba dežurstva”, a treća novinarki Javnog servisa Dušici Pavlović za istraživački serijal „Dvije boje vina”.
Na konkurs CGO „Izvještavanjem do promjena“ koji je bio dio projekta „Podrška lokalnim medijima – priče iz prve ruke!“ pristiglo je 16 istraživačkih priča, saopšteno je na svečanosti u EU Info centru, gdje su proglašeni pobjednici i uručene novčane nagrade - 1000 eura za prvo, 700 eura za drugo i 400 eura za treće mjesto.
Canka je u svom tekstu, rađenom u okviru projekta CIN-CG/BIRN/Monitor „Istraživačko novinarstvo, ekološke teME, učešće građana/ki” upozorio na poguban uticaj sve veće koncentracije plastike u moru.
On je ocijenio da nagrada predstavlja ohrabrenje svim kolegama, naročito mlađim, koji rade u lokalnim medijima, a izloženiji su pritiscima i samocenzuri.
“Ako mislimo globalno, a djelujemo lokalno, onda će i promjena nabolje biti. I priča o plastici je već postala globalna, ali i lokalna jer naš Jadran, pred našim očima, postaje kontejner plastike. Zato ovaj tekst predstavlja krik, vapaj ili SOS za Jadran, svjedočenje u toj bolnoj činjenici ili dodatno osvjetljavanje fenomena koje ima i tek će imati teške posljedice po naše more, ali i za naš turizam i ekonomiju uopšte’’, kazao je Canka.
Uz ocjenu, da je novinar na razumljiv način elaborirao ključne aspekte poblema, žiri je konstatovao da je nakon objavljivanja Cankinog teksta „Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom u 2021. godini opredjelilo više sredstava za projekte čišćenja otpada iz mora”.
Tekstovima Rudovića, aktuelizovan je problem u zdravstvu koji nažalost, usljed pandemije, nije bio dovoljno zastupljen, ocijenio je žiri, a Dušica Pavlović je u dvije epizode u okviru TV serijala Magazin pokazala na koji način država upravlja svojim resursima, odnosno Plantažama, gdje ima većinsko vlasništvo, “stavljajući time u žižu javnosti zloupotrebu državnih resursa od strane uskog kruga ljudi”.
Miloš Rudović istakao je da je novinarima motivacija, prije svega, želja i volja da se pomogne građanima/kama i društvu, a Pavlović je izrazila zadovoljstvo što je istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori sve više prepoznato kao važno, uz uvjerenje da „će se to u narednom periodu sve više nadograđivati”.
U žiriju za dodjelu nagrada bili su direktor programa Newsmax Adria Slobodan Georgiev, Siniša Gazivoda, advokat i ekspert za slobodu izražavanja, Nevena Krivokapić, kordinatorka za slobodu izražavanja i online medije u SHARE-u, i predstavnik CGO Damir Nikočević
„Na ovom konkursu imamo nekoliko sjajnih primjera koji su pokazali da uporan novinarski rad može da natjera i moćne ljude na vlasti, ili one povezane sa moćnim ljudima iz biznisa, da odustanu od svojih koruptivnih radnji koje idu na štetu građana/ki i urade nešto što može da donese neko dobro. Većina priča koje su prispjele su konstruktivne, vode ka konkretnoj promjeni i pomoći građanima”, ocijenio je Georgijev.
„Dodjela nagrada u EU Info centru je organizovana u susret svjetskom Danu slobode medija (3. maj), čime CGO daje simbolički doprinos obilježavanju ovog datuma", kazali su iz ove nevladine organizacije.
S.Š.