PREDSTAVLJENI REZULTATI ISTRAŽIVANJA CIN-CG I CRI: Delija: Zakon da bude jači od dječjih ugovorenih brakova

Nov 11, 2022

Izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative (CRI) Fana Delija kazala je da su ove godine imali najmanje osam slučajeva ugovorenih dječjih brakova i da se svi slučajevi odnose na djecu starosti od 13 do 16 godina.

„Svaki slučaj je još uvijek u toku procesuiranju, a drugi slučajevi uopšte nijesu procesuirani kao oblici trgovine ljudima“, upozorila je Delija na zajedničkoj konferenciji za novinare Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) i CRI.

Ona je ocijenila da, ukoliko se ugovara dječiji brak, sistem ne smije da se poziva na tradiciju Roma. „Samim tim mi dovodimo same te djevojčice do toga da postanu rob untar zajednice. Svi pokazatelji rezultati upućuju na to da djeca rađaju djecu“, rekla je Delija.

Upitana da li misli da se pojava ugovorenih brakova ili je i dalje problem, Delija je kazala da njihov rad ukazuje na to da se ta pojava ne smanjuje, već da se vješto prikriva od zajednice.
„Treba da pošaljemo poruku da je zakon jači od dječjih ugovorenih brakova“, kazala je ona.

Na jučerašnjoj konfereciji predstavljeno je istraživanje, koje je za potrebe CIN-CG i CRI sproveo Centar za monitoring i istraživanje (CeMI). Istraživanje je sprovedeno u Podgorici, Nikšiću i Bijelom Polju.

Istraživanje je dio dvogodišnjeg projekta “RE zajednica: zdravstvo, obrazovanje, zapošljavanje i socijalna prava”, koji CIN-CG i CRI sprovode uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Cilj projekta je unapređenje pozicije Roma i Egipćana u Crnoj Gori, sa posebnim naglaskom na osvjetljavanje pozicije žena i djevojčica ove zajednice ali I drugih ranjivih grupa unutar ove inače ranjive zajednice.

Rukovoditeljka istraživanja i direktorica Juventasa Ivana Vojvodić kazala je na predstavljanju rezultata da se u Nikšiću navode primjeri da je djevojčica stupila u brak sa 13 godina, a da su u Podgorici, od focus grupe koja je bila maloljetna, dobili izjave da znaju za stupanje u brak sa osam, deset, 11 i 13 godina.

“Evropska komisija je u posljednjem izvještaju da Crna Gora treba da podigne i svoj zvanični limit za stupanje u brak, koji je 16 godina. Međunarodni standard je da je limit 18 godina“, kazala je Vojvodić na konferenciji.

Predstavljajući rezultate istraživanja, Vojović je istakla da su imali zadatak da kroz fokus grupe i dubinske intervjue naprave presjek stanja u brojnim oblastima, među kojima su pristup zdravstvu, obrazovanju, tržištu rada ali i sistemu socijalne zaštite.

Publikacija "Pristup zdravstvenim uslugama, obrazovanju, tržištu rada i socijalnim pravima Romkinja i Egipćanki u Bijelom Polju, Nikšiću i Podgorici" dostupna je na našem sajtu na sljedećem linku:

http://www.cin-cg.me/wp-content/uploads/2022/07/Izvjestaj-IV-1.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *