Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović je poručio da će staviti veto na izgradnju u velikom dijelu prostora, ograničiti gradnju na primorju, ali i sjeveru, na okruglom stolu "Prostorno planiranje i evropske integracije: Kako do održivog plana", koji je juče organizovao Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG).
Ministar je ocijenio i da se mora više poštovati mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine.
"Moramo napraviti rez, a temelj treba da bude PPCG. Apelujem da u javnoj raspravi koja će biti ubrzo na nacrt dokumenta svi daju suštinske komentare i kritike", istakao je Odović.
Prostorno planiranje pretvorilo se u praonicu novca kriminalnim krugovima, a uništeni su najljepši prostori u zemlji od Budve do Durmitora, ocijenila je direktorica CIN-CG Milka Tadić Mijović.
Zaključeno je da se mora prekinuti sa trodecenijskom praksom uništavanja prostora.
"Sva naša istraživanja su pokazala da je sve u planiranom haosu koji je nekome odgovarao. Ni Vlade nakon DPS nisu uradile dovoljno da zaštite prostor i prirodu. Mijenjaju se vlasti, ali se devastacija nastavlja", istakla je Tadić Mijović.
Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji EU Liselotte Isaksson je ocijenila da je
veoma važno ne samo planirati, već i pratiti planove.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić je podsjetio da je PPCG najvažniji dokument nakon Ustava i ako smo ekološka država i PPCG bi trebao da ide u tom pravcu.
"Moramo prekinuti sa fantonskim javnim raspravama, učiti na greškama, da više ne bi iz jednog UNESCO područja u drugo prelazili preko miniranih terena i gradili u zaštićenim područjima".
Arhitektica Biljana Gligorić iz EXPEDITIO podsjeća da od 2002. dobijamo upozorenja da je status Kotora ugrožen.
"Donosioci odluka su ti koji zaista utiču na naš prostor, a mi imamo pogrešne politike i vizije razvoja", ocijenila je Gligorić.
Aktivistkinja i arhitektica Zenepa Lika je takođe ocijenila da zloupotrebljavamo naš Ustav i uništavamo prostore koji su javno dobro.
Arhitektice iz KANE Sonja Dragović i Jelena Rabrenović su predstavile publikaciju o devastaciji Kolašina, navodeći da je uništavanje tog grada krenulo od 2008, a doživjelo ekspanziju programom ekonomskog državljanstva.
"Od 12 infrastrukturnih projekata, 7 je u Kolašinu, infrastruktura to ne može da podrži".
Okrugli sto je organizovan u sklopu projekta Ima li plana? Prostorno (ne)planiranje, urbanizam i infrastrukturni projekti u Crnoj Gori, koji CIN-CG realizuje uz podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave, u okviru programa: OCD u Crnoj Gori - od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M'BASE, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO).