SA DEBATE „ZDRAVSTVENI SISTEM CRNE GORE I BORBA PROTIV KORUPCIJE: DA LI JE NAŠE ZDRAVSTVO ZDRAVO?“ PORUČENO: Nema ozdravljenja bez depolitizacije i efikasnog odgovora pravosuđa

Nov 28, 2024

Neophodna je depolitizacija zdravstvenog sistema, izmjene zakonskih propisa, kako bi se tržište otvorilo za više dobavljača ljekova, da  ljekovi i medicinske usluge budu dostupne građanima u svakom trenutku dobrim planiranjem, veća transparentnost javnih nabavki, ali i da se pravosudni sistem konačno uhvati u koštac sa korupcijom u zdravstvu, neki su od zaključaka debate „Zdravstveni sistem Crne Gore i borba protiv korupcije: Da li je naše zdravstvo zdravo?“. 

Debatu je organizovao Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG), u sklopu projekta „Duštvo protiv korupcije“, koju realizuje uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (SAD), posredstvom Balkanske istraživačke mreže (BIRN).

Direktorica CIN-CG Milka Tadić Mijović je istakla da nakon više istraživanja možemo zaključiti da se sistem još nije na pravi način uhvatio u koštac sa korupcijom u zdravstvu i da zbog toga najveću cijenu plaćaju građani, nekad i životom.

„ Iako je percepcija građana da je korupcija u zdravstvu široko rasprostranjena , iako je u našoj anketi preko 60 odsto učesnika tvrdilo da je dalo mito zdravstvenim radnicima, nijedna presuda zbog korupcije u zdravstvu nije donesena u posljednjih deset godina“, naglasila je Tadić Mijović.

Ona je podsjetila da su posljednjih 30 godina ovdje stvoreni oligopoli, privatna carstva koja imaju monopol nad nabavkama ljekova, te da su milijarde otišle u privatne ruke bliske vlastima, a da građani  za veliki broj medikamenata daju mnogo više novca nego u zemljama regiona, pa čak i Evrope.

Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun tvrdi da medicinski radnici postaju taoci neodgovornih pojedinaca, te da se takvoj praksi mora stati na kraj i individualizovati krivica. On je istakao da rade na uspostavljanju nultog stepena korupcije u zdravstvu, ali i da pravosudni sistem mora adekvatnije da reaguje na korupciju.

Dodao je da se radi i na izmjenama Zakona o ljekovima koji će omogućiti konkurenciju, da će i ljekovima van liste ograničiti cijenu, te da se ubrzo očekuje i Strategija digitalizacije zdravlja.

Predsjednica Ljekarske komore dr Žanka Cerović zaključila je da zdravstvo nije zdravo i neće biti zdravo dok god je upliv politike u profesiju veliki.

„ Glavni izvor korupcije je politika, politička zapošljavanja, postavljanje ljudi na funcije bez nedovoljno znanja...“istakla je ona.

Ona je dodala da je političko zapošljavanje otvorilo put i lažnim diplomama, te da je depolitizacija zdravstva ključ.

„ Treba depolitizovati funkcije direktora zdravstvenih ustanova, da to ide preko javnog konkursa“, istakla je ona.

Ona tvrdi da nijedan ljekar neće pružiti lošiju zdravstvenu uslugu, ako mu se ne da novac, te da treba da odgovaraju i oni koji su samoinicijativno dali novac, ako ih niko nije uslovljavao.

Direktor Montefarma Aleksandar Bogavac kaže da je siguran da u toj instituciji sada nema korupcije: „Da je vidim prvi bi je prijavio“.

On je istakao da simbolično ozdravljenje sistema predstavlja i izbor njega za šefa Montefarma.

„ Ja sam prvi direktor Montefarma koji nije član nijedne partije“, naglasio je Bogavac.

Rukovoditeljka službe za javne nabavke u KCCG Bojana Đukić je istakla da efikasno sprovođenje javnih nabavki najviše koče neosnovane žalbe koje se podnose bez suštinskog razloga i prolongiraju postupke nabavki neophodnih medicinskih sredstava.

CIN-CG je objavio više istraživanja, koristeći, između ostalog, i online ankete sa brojnim građanima i građankama o njihovim iskustvima sa korupcijom u zdravstvu, baveći se sistemom javnih nabavki, novim informacionim sistemom, lažnim diplomama i odgovorom pravosuđa na korupciju u zdravstvu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *